Spotkanie z autorami książek dla dzieci – wskazówki przed spotkaniem

Redakcja

2 stycznia, 2024

Kiedy dziecko spotka autora książek dla dzieci, może to być onieśmielające doświadczenie. Może nie wiedzieć, co powiedzieć lub jak rozpocząć rozmowę. W rzeczywistości, jak w przypadku większości rzeczy w życiu, najbardziej stresujące momenty często przychodzą, gdy jesteśmy na nie najmniej przygotowani. Na szczęście spotkanie autorskie z autorem książek dla dzieci nie musi być jednym z takich momentów.

Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie krytykiem

Podczas gdy autor może od lat publikować swoje książki, twoje dziecko jest w trakcie nauki czytania i cieszenia się tym doświadczeniem. Nie oczekuj więc, że Twoje dziecko będzie krytycznie oceniać pracę autora. Zamiast tego potraktuj to spotkanie jako okazję do rozmowy o doświadczeniach dziecka z książką. Możesz zapytać: „Co ci się w niej podobało?” lub „Dlaczego podobał ci się ten fragment?”.

Jeśli dziecko spotyka się z autorem serii, zapytaj je, co chciałoby wiedzieć o pozostałych książkach. Jeśli dziecko poznaje kogoś, kto napisał jeden tytuł, może chcieć wiedzieć, co zainspirowało autora do napisania książki. Albo dziecko może chcieć wiedzieć, jak autor wymyślił tytuł.

Wykorzystaj spotkanie jako okazję do dowiedzenia się, co dziecko uwielbia

W chwili, gdy rozpoczniesz rozmowę z autorem, zapytaj dziecko, jaka jest jego ulubiona książka. Jeśli dziecko spotyka się z autorem, który napisał kilka książek, zapytaj, którą (które) z nich dziecko chciałoby przeczytać. Jeśli spotyka się z autorem, który napisał jeden tytuł, zapytaj dziecko, co chciałoby wiedzieć o autorze. Co dziecko chciałoby wiedzieć o pochodzeniu autora? Gdzie dorastał? Jaki był jego ulubiony przedmiot w szkole? Co autor uwielbia robić, kiedy nie pisze?

Zapytaj swoje dziecko, co chciałoby wiedzieć

Możesz zadawać autorowi pytania, ale Twoje dziecko jest na spotkaniu i też chce być częścią rozmowy. Zapytaj więc dziecko: „Jakie pytania chciałbyś zadać autorowi?”.

Kiedy Twoje dziecko spotyka się z autorem książek dla dzieci, jest to spełnienie marzeń. Z tego powodu spotkanie może być przytłaczającym doświadczeniem, ale dzięki kilku wskazówkom Ty i Twoje dziecko możecie w pełni wykorzystać tę okazję i stworzyć niezapomniane przeżycie.

Polecane: